Kimdir?

Home » Kimdir?

Prof. Dr. Nuri AYDIN
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Prof. Dr. Nuri AYDIN
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Nuri Aydın (d. 24 Mart 1977, İstanbul), Türk akademisyen, tıp profesörü, omuz ve dirsek cerrahı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa kurucu rektörü.

Mesleki Yaşamı

İstanbul’da doğan Prof. Dr. Nuri Aydın, 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğrenim gördüğü sırada, Amerika Birleşik Devletleri’nde Yale Üniversitesi ve Pittsburg Üniversitesi’nde staj programına ve İngiltere’de lisan eğitim programlarına katıldı.[1] İnternlük dönemini Harvard Üniversitesi’nde tamamlayan, Prof. Dr. Nuri Aydın, 2006 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda tıpta uzmanlık eğitimini aldı.[2]

Sırasıyla Validebağ Öğretmenler Hastanesi, Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Acıbadem Hastanesi’nde çalışan Prof. Dr. Nuri Aydın, askerlik hizmetini Erzurum Mareşal Çakmak Asker Hastanesi’nde tabip olarak tamamladı.

Prof. Dr. Nuri Aydın, 2012 yılında Üsküdar Devlet Hastanesi’nde çalışırken “Doçent” unvanı aldı.

2013 yılında Avrupa Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği’nin (SECEC) “Intra-Europan Travelling Fellowship” eğitim bursuna, 2016 yılında Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi (AAOS) tarafından verilen “AAOS International Surgical Skills Scholarship” bursuna, 2020 yılında ise aynı akademi tarafından verilen “Emerging Leader Scholarship” bursuna layık görüldü.[1]

Türk Omuz ve Dirsek Cerrahisi Yönetim Kurulu Üyeliği, Avrupa Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği (SECEC) Doğru Avrupa Bölgesi Komite Üyeliği görevlerini yürüten Prof. Dr. Nuri Aydın, 2017 yılında “Profesör” unvanı aldı.

Prof. Dr. Nuri Aydın, 2014-2018 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Transfüzyon komitesi üyeliği, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı Özel Öğrenci Komisyonu Üyeliği, 2016 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcılığı ve Gelir İdaresi Süreç Yöneticiliği görevlerini yürüttü.

Mesleki İlgi Alanları

Prof. Dr. Nuri Aydın, artroskopi, spor yaralanmaları ve omuz cerrahisi alanlarında uluslararası deneyime sahiptir. Prof. Dr. Nuri Aydın’ın; ön çapraz bağı, menisküs, tekrarlayan omuz çıkıkları, omuzdaki kas yırtıkları ve ortopedik protez ameliyatları konusunda çok sayıda uluslararası yayınları ve çalışmaları bulunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü’ne Atanma Süreci

Prof. Dr. Nuri Aydın, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13.’ü ve Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. ve 3. maddeleri uyarınca 14 Temmuz 2018 yılında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kurucu Rektörü olarak atandı.[1]

Özel Yaşamı

İngilizce bilen Prof. Dr. Nuri Aydın, evli ve üç çocuk babasıdır.