Opel, dünyadaki en zengin geleneğe sahip otomobil üreticilerinden biridir. 2019 yılında marka otomobillerin 120. yılını kutladı.

Sophie Opel, oğulları Carl, Wilhelm ve Friedrich’in tavsiyelerini dinledikten sonra, şirketin kurucusu Adam Opel’in ölümünden dört yıl sonra, 1899’da otomobil üretmeye karar verdi. Rüsselsheim Main’de bir garajda 65 adet el yapımı Opel Patentmotorwagen “System Lutzmann” ile başlayan şey, bugüne kadar üretilen 70 milyondan fazla araçla uzun zamandır büyük bir fenomen haline geldi.

Opel, en başından beri, otomobilleri mümkün olduğunca verimli bir şekilde üretme ve böylece onları geniş bir kitle için uygun maliyetli hale getirmek için çaba harcadı.

İlk Yıllar

Genel olarak, otomotiv endüstrisindeki gelişme hızlı ve yırtıcı bir özellik taşır. İlk modeller atlı arabaların doğrudan torunları olsa da,  Opel 1909’da son derece rekabetçi bir fiyatla ultra modern küçük bir otomobil piyasaya sürüyor. 4/8 hp Opel Doktorwagen’de zaten Opel mühendisliği ve Opel yapımı 4 silindirli bir motor bulunuyor: Hat Motoru. Opel, reklamlarında “Doktorlar, veterinerler ve avukatlar” için ideal olduğunu vaat ediyor.

Doktorwagen, 4.000 ila 5.000 Mark arasında fiyatlara sahipken, bu dönemde yapılan diğer birçok araba 20.000 Mark’a mal olmaktaydı. OPEL tam bu noktada; motorlu arabayı zenginler ve ünlüler için prestijli bir oyuncaktan geniş bir kitle için uygun fiyatlı bir çözüme dönüştürüyor.

Opel’in logosunda yer alan tekerlek güveni temsil ederken, şimşek ise hızı simgelemektedir.

Opel, 1964 yılının Haziran ayında gerçek, modern bir tasarım stüdyosu açan ilk Avrupalı üretici oldu. Ve sadece bir yıl sonra, Avrupalı bir üreticinin ilk konsept otomobili olan Experimental GT, 1965 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. 36 ay sonra, seri üretim Opel GT, Opel bayilerinden temin edilebilir ve bir spor otomobil efsanesinin doğuşuna işaret etmeye başlayacaktır. Simge, seri üretim teknolojisi sayesinde geniş bir kitle için uygun fiyatlı bir çekim markası haline gelecektir.

Şirket, önümüzdeki yıllarda bu yaklaşıma bağlı kalmaya devam eder. Manta, 1970 yılında piyasaya sürüldüğünde Ascona ile teknolojisini paylaşıyor ve Calibra, 1989’dan itibaren Vectra’nın teknolojisini “ödünç alıyor”.

Aerodinamik dünya şampiyonunun (Cd 0,26) sınıfının en iyisi olan Calibra Turbo, 204 hp güç sağlıyor ve spor otomobillerin sürüş performansını fiyatının iki katı sunuyordu.

OPEL’in En Çok Satan ve Trendy Otomobillerine Yolculuğu

1982’de Opel, küçük bir araba ile büyük bir sıçrama yapacaktı. Corsa, sürüş keyfinden veya maliyet etkinliğinden ödün vermeden küçük bir alandan en iyi şekilde yararlanmanın etkileyici bir görüntüsüydü. Corsa’nın (A’dan E’ye) her bir nesli, bireysel hareketliliğin demokratikleşmesini yönlendirdi ve sürdürdü. Bugüne kadar yaklaşık 14 milyon Corsa tescillendi. 2019’da yeni nesil, Corsa’nın tamamen elektrikli versiyonuyla hikayeye yeni bir bölüm eklendi.

Corsa’nın küçük otomobil segmentini şekillendirdiği gibi, Zafira da 1999’dan beri kompakt van segmentini yedi kişilik bir konsept ile tanımladı. Tamamen bagaj tabanının altında kaybolan üçüncü koltuk sırası bir dâhiyane dokunuştu. 4,32 metre uzunluğundaki Zafira’ya yedi kişi rahatlıkla sığabiliyor. Alternatif olarak, kompakt minibüs koltukları katlayarak saniyeler içinde bir taşıyıcı görevi görebilir ve toplam kapasitesi 1.700 litreye kadar çıkabilen 1.56’ya 1.15 metrelik bir yükleme alanı yaratmıştır. Mevcut Zafira aynı zamanda Flex7®Plus oturma sistemi sayesinde bir taşıyıcı ve tekerlekli bir salon olarak ikiye katlanan bir metamorfoz ustasıdır.

2009 Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki dünya prömiyerini kutladıktan sonra Corsa ve Zafira’nın izinden giden başka bir trend belirleyici: Opel Ampera, elektro mobiliteyi yeniden tanımlayan bir otomobil. Opel, 2016 Paris Motor Show’da elektrikli otomobilin yeni neslini sundu. Ampera-e, 60 kWh’lik son teknoloji lityum iyon pili sayesinde 520 kilometrelik tamamen elektrikli NEDC menziline sahiptir. Ve 150 kW/204 hp elektrik motoru, spor otomobil benzeri bir hızlanma sağlıyor. Rüsselsheim’ın bir sonraki elektrikli otomobili 2019’da onu takip edecek ve elektro mobilite Corsa-e ile yeni bir destek alacak.