120 Yılı Aşan Bir Gelenek: OPEL

Opel, dünyadaki en zengin geleneğe sahip otomobil üreticilerinden biridir. 2019 yılında marka otomobillerin 120. yılını kutladı.

Sophie Opel, oğulları Carl, Wilhelm ve Friedrich’in tavsiyelerini dinledikten sonra, şirketin kurucusu Adam Opel’in ölümünden dört yıl sonra, 1899’da otomobil üretmeye karar verdi. Rüsselsheim Main’de bir garajda 65 adet el yapımı Opel Patentmotorwagen “System Lutzmann” ile başlayan şey, bugüne kadar üretilen 70 milyondan fazla araçla uzun zamandır büyük bir fenomen haline geldi.

Opel, en başından beri, otomobilleri mümkün olduğunca verimli bir şekilde üretme ve böylece onları geniş bir kitle için uygun maliyetli hale getirmek için çaba harcadı.

İlk Yıllar

Genel olarak, otomotiv endüstrisindeki gelişme hızlı ve yırtıcı bir özellik taşır. İlk modeller atlı arabaların doğrudan torunları olsa da,  Opel 1909’da son derece rekabetçi bir fiyatla ultra modern küçük bir otomobil piyasaya sürüyor. 4/8 hp Opel Doktorwagen’de zaten Opel mühendisliği ve Opel yapımı 4 silindirli bir motor bulunuyor: Hat Motoru. Opel, reklamlarında “Doktorlar, veterinerler ve avukatlar” için ideal olduğunu vaat ediyor.

Doktorwagen, 4.000 ila 5.000 Mark arasında fiyatlara sahipken, bu dönemde yapılan diğer birçok araba 20.000 Mark’a mal olmaktaydı. OPEL tam bu noktada; motorlu arabayı zenginler ve ünlüler için prestijli bir oyuncaktan geniş bir kitle için uygun fiyatlı bir çözüme dönüştürüyor.

Opel’in logosunda yer alan tekerlek güveni temsil ederken, şimşek ise hızı simgelemektedir.

Opel, 1964 yılının Haziran ayında gerçek, modern bir tasarım stüdyosu açan ilk Avrupalı üretici oldu. Ve sadece bir yıl sonra, Avrupalı bir üreticinin ilk konsept otomobili olan Experimental GT, 1965 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. 36 ay sonra, seri üretim Opel GT, Opel bayilerinden temin edilebilir ve bir spor otomobil efsanesinin doğuşuna işaret etmeye başlayacaktır. Simge, seri üretim teknolojisi sayesinde geniş bir kitle için uygun fiyatlı bir çekim markası haline gelecektir.

Şirket, önümüzdeki yıllarda bu yaklaşıma bağlı kalmaya devam eder. Manta, 1970 yılında piyasaya sürüldüğünde Ascona ile teknolojisini paylaşıyor ve Calibra, 1989’dan itibaren Vectra’nın teknolojisini “ödünç alıyor”.

Aerodinamik dünya şampiyonunun (Cd 0,26) sınıfının en iyisi olan Calibra Turbo, 204 hp güç sağlıyor ve spor otomobillerin sürüş performansını fiyatının iki katı sunuyordu.

OPEL’in En Çok Satan ve Trendy Otomobillerine Yolculuğu

1982’de Opel, küçük bir araba ile büyük bir sıçrama yapacaktı. Corsa, sürüş keyfinden veya maliyet etkinliğinden ödün vermeden küçük bir alandan en iyi şekilde yararlanmanın etkileyici bir görüntüsüydü. Corsa’nın (A’dan E’ye) her bir nesli, bireysel hareketliliğin demokratikleşmesini yönlendirdi ve sürdürdü. Bugüne kadar yaklaşık 14 milyon Corsa tescillendi. 2019’da yeni nesil, Corsa’nın tamamen elektrikli versiyonuyla hikayeye yeni bir bölüm eklendi.

Corsa’nın küçük otomobil segmentini şekillendirdiği gibi, Zafira da 1999’dan beri kompakt van segmentini yedi kişilik bir konsept ile tanımladı. Tamamen bagaj tabanının altında kaybolan üçüncü koltuk sırası bir dâhiyane dokunuştu. 4,32 metre uzunluğundaki Zafira’ya yedi kişi rahatlıkla sığabiliyor. Alternatif olarak, kompakt minibüs koltukları katlayarak saniyeler içinde bir taşıyıcı görevi görebilir ve toplam kapasitesi 1.700 litreye kadar çıkabilen 1.56’ya 1.15 metrelik bir yükleme alanı yaratmıştır. Mevcut Zafira aynı zamanda Flex7®Plus oturma sistemi sayesinde bir taşıyıcı ve tekerlekli bir salon olarak ikiye katlanan bir metamorfoz ustasıdır.

2009 Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki dünya prömiyerini kutladıktan sonra Corsa ve Zafira’nın izinden giden başka bir trend belirleyici: Opel Ampera, elektro mobiliteyi yeniden tanımlayan bir otomobil. Opel, 2016 Paris Motor Show’da elektrikli otomobilin yeni neslini sundu. Ampera-e, 60 kWh’lik son teknoloji lityum iyon pili sayesinde 520 kilometrelik tamamen elektrikli NEDC menziline sahiptir. Ve 150 kW/204 hp elektrik motoru, spor otomobil benzeri bir hızlanma sağlıyor. Rüsselsheim’ın bir sonraki elektrikli otomobili 2019’da onu takip edecek ve elektro mobilite Corsa-e ile yeni bir destek alacak.

Daha Fazla

Citroën Markasının Hikayesi

Citroën Markası, Fransız zevkinin ve otomobil tutkusunun bir yansımasıdır. Citroën markası; yeniliği ve teknolojik gelişmeleri benimseyen en iyi otomobil üreticilerinden biri olarak en iyi markalar arasında öne çıkmayı başarmıştır. Şirketin, başlangıcından bu yana büyük bir evrim geçirdiğini söyleyebiliriz. Arabaların güvenliği, kaliteyi ve konforu temsil eder. İşte size Citroën‘in hikayesi.

Kısa Bir Tarihçe

1919 yılında Andre-Gustave Citroën tarafından kurulan şirket, yenilikçi teknoloji konusunda itibar kazanmıştır. Andre-Gustave, otomobil endüstrisindeki savaş sonrası fırsatlardan yararlanarak 10 HP’lik bir otomobil olan Type A’yı tasarladı. Eyfel kulesini, dünyanın en büyük reklam tabelası haline gelen bir reklam panosu olarak kullandı.

Citroën, üniter tip gövdeli ve şasesiz önden çekişli otomobili seri üreten ilk kişiydi. Motor sporlarındaki başarısı ile üç farklı resmi şampiyonluk kazanan ve üç kez Avrupa Yılın Otomobili kazanan tek otomobildir. Aralık 1974’te Citroën, Peugeot S.A tarafından satın alınarak PSA Peugeot Citroën oldu.

İnovasyon

Citroën, otomotiv sektöründe teknolojiyi ilerletmek için birçok teknoloji firması ile ortaklık kurmuştur. Örneğin, PolyOne Corporation ile ortaklak kurarak, C4 modellerine çığır açan dış koruyucu panelleri dahil etmeyi başardı. Bu paneller anında sıkıştırabilir ve geri sıçrayabilir ve çarpmalardan kaynaklanan hasarı azaltarak araç sahipleri için zarar maliyetlerini en aza indirir. İyi gerilme mukavemeti, çizilme direnci, UV ve hava koşullarına dayanıklılık gibi özellikleri bir araya getirmenin yanı sıra temizlemesi kolaydır. Bu, bir araç için dış kısım malzemesiyle alakalı zorluklarının üstesinden gelmek için geliştirilmiş bir çözümdür.

Şirket, otomotiv tasarımında ve inovasyonunda yeni yönlere öncülük ederken, kolaylaştırıcı teknolojiler getirmeyi başardı. Bir diğer önemli yüksek teknoloji yeniliği ise Hybrid Air sistemidir. Bu, yakıt tüketiminin her 100 km’de 3 litrenin altında olması ve ekstra pil olmaması ile performansı artırır. Bu inovasyon süreci, Citroën‘in hibrit otomobil teknolojisindeki atılımları için üç tane prestijli Avrupa inovasyon ödülü kazanmasını sağladı.

Citroën CXperience ve diğer konsept otomobiller

CXperience konsept otomobil, Citroën‘in yeni tasarım yönünü, gövde stilini göstermektedir.. Uluslararası gövde stili ve eklenti bir hibrite sahip bu otomobil, Citroën‘in marka stratejisinde yeni bir adımı işaret eden cesur bir adım attığını gösteriyor. Tüm markanın geçmişine paralel olarak, tüm Citroën filosunun ayırt edici özelliği olan küresel bir konforu kullanıcılara sunuyor. Şirket, 2017 yılında piyasaya sürülen yeni Citroën Space Tourer 4×4 E Concept ile büyük bir başarı elde etti. Bu konsept otomobiller lüks, stil ve çok yönlülüğün tavizsiz bir kombinasyonunu sunuyor.

Citroën’in Gelecek Planları

Citroën, Peugeot ile birlikte benzinli, dizel, plug-in hibrit ve akülü elektrikli güç aktarma organları ile güçlendirilecek iki çok enerjili platformun lansmanını gerçekleştirdi. Plug-in hybrid’ler tamamen benzinli elektrikli olacak ve hem önden çekişli hem de dört tekerlekten çekişli olacak. Dizel hibrit teknolojisi aşamalı olarak kaldırılacaktır. Elektrikli otomobil, pille çalışan bir elektrik motoruyla çalışacak. Şirket ayrıca 2021 yılına kadar 26 yeni otomobil piyasaya sürerek Kuzey Amerika pazarına geri dönüş planlıyor.

Daha Fazla

PEUGEOT’un Aslanı Daha Yüksek Bir Şekilde Kükremeye Başladı

Dünyanın ayakta kalan en eski Otomotiv Markalarından Peugeot, çok yakın zamanda kişiliğini ve karakterini yeni bir logo ile yeniden teyit etti ve tarihinden yepyeni bir sayfa açtı.

25 Şubat 2021’de Peugeot yeni logosunu tanıttı: Muhteşem bir aslan başı ile süslenmiş bir arma. 1850’den beri Peugeot, tamamı aslan amblemini taşıyan on tane logoya sahiptir. Bu son logoyla beraber PEUGEOT markasının Global Marka Tasarım stüdyosu olan PEUGEOT Design Lab tarafından daha modern, daha kaliteli ve daha zarif bir onbirinci versiyon oluşturuldu.

2010 yılında piyasaya sürülen mevcut logonun, markanın üst pazara geçişini taçlandırmak için değiştirilmesi gerekiyordu. Son 10 yılda araçlarını tamamen elden geçiren Peugeot, ürünlerine ayak uydurmak için logosunu yeniden tasarladı.

PEUGEOT çağa ayak uyduran bir markadır. Zamanının bir adım önünde, yenilikleri yakından takip ediyor, davranış değişikliklerini tahmin ediyor ve yeni mobilite çözümlerinin önünü açıyor. PEUGEOT tüm devrimlerin deneyimine sahip bir marka. Endüstriyel, teknolojik, politik, sosyal, dijital ve şimdi çevresel – sürdürülebilir bir gelecek için stratejisinin merkezinde enerji geçişi ve sıfır karbonlu mobilite yer alıyor. Bütün bunlar Peugeot‘nun DNA’sını oluşturuyor. Aynı zamanda PEUGEOT güçlü ve içgüdüsel bir markadır. Aslan hayvanı ambleminin markaya ve kurumsallığına bir yansımasıdır. Bu süreç, Peugeot‘yu eskimeyen ama güncelliği takip eden bir marka, dün ile yarın arasında bir bağlantı haline getiriyor.

Son 10 yılda, PEUGEOT’un tüm ürün yelpazesi şaşırtıcı bir üst pazar hamlesinden geçti. Ve bunu çok iyi başardılar. 2021’de PEUGEOT e-Expert ve 2019’da Partner ile “Yılın Uluslararası Vanı” ödülünü aldılar. “Yılın Otomobili” ödüllerinde 2014’te PEUGEOT 308, 2017’de PEUGEOT 3008, 2020’de PEUGEOT 208, en iyi otomobil seçildi.

Ve hepsinden önemlisi, hem binek otomobiller hem de hafif ticari araçlar için elektrikli seri üretime geçiliyor olması. Bu üst sınıf ve değerdeki hamle, şimdi markanın tasarımı üzerinde yapılan çalışmalarla mükemmel hale getiriliyor. Yeni bir logo, PEUGEOT‘nun dün ne anlama geldiğini, PEUGEOT‘nun bugün ne anlama geldiğini ve PEUGEOT‘nun yarın ne anlama geleceğini somutlaştırıyor.

Ve yeni Peugeot kimliğini deneyimlemek, iki deneyimi bir arada yaşamaktır:

Birincisi, şu an için yaşamak demektir. Sürekli daha hızlı dönen bir dünyada, “zaman” en nadir, en değerli varlıklardan biri haline geldi. PEUGEOT bu dünyada, bunu yapmak isteyenlere şimdiki anın tadını çıkarma ve sunduğu her şeyden yararlanma fırsatı sunuyor. Tüm bu süreç, “her şey dahil” kaliteli bir deneyime sahip olmak anlamına gelir. Araçlar, bayilikler, ilgili ürünler, web siteleri, iletişimler, tabelalar… Bunların tümü, tek, tutarlı ve işlevler arası bir sistem içinde kurulmuş ve hizalanmış marka ile temas noktalarıdır.

PEUGEOT, THE LIONS OF THE TIME marka kampanyasıyla, müşterilerinin en değerli varlıklarına, yani zamanlarına sahip olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Marka, zamanı kaliteli zamana, zenginleştirici bir deneyime dönüştürmeyi hedefliyor. Yenilikçi, üst düzey bir genel marka olarak PEUGEOT, hem onboard araçlarda hem de bayilerinde etkileyici bir deneyim sunuyor.

Bu arma, yalnızca görsel kimliğiyle sınırlı olmayan bir marka ekosisteminin yolunu açıyor. İçinde daha derin bir değişim taşır. Duruşta bir değişiklik; yeni bir ruh hali; yeni bir yaşam tarzı. Peugeot‘nun amacı, mevcut ve gelecekteki müşterilerine ihtiyaçlarını karşılayan bir marka sunmaktır.

PEUGEOT markası zamanın ötesinde, kendini tekrar tekrar keşfeden bir markadır…

İlginç şeyler, değil mi? PEUGEOT markası ve bir çok başka marka için yedek parça çözümleri üreten İlke Otomotiv’i daha fazla haber için takip edebilirsiniz. Tasarım ilhamı ve marka estetiği ile ilgili haberler geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Daha Fazla

Renault Nasıl Dünyanın En Renkli Otomobil Markası Oldu?

Amerikan Araştırma Şirketi Axalta’nın  2021 yılında yayınladığı Küresel Otomotiv Renk Popülerliği Raporu‘na göre beyaz, siyah ve gri arabalar satın alma listesinin başında yer alıyor. Ancak Renault markası araçlarını çok geniş bir renk yelpazesinde sunmaktadır. Renault; 10’dan  fazla renk ve skala çeşitliliği ile diğer otomobil üreticilerinden daha fazla canlı renklere sahip otomobil.

Peki Renault nasıl bu kadar renkli bir marka haline geldi? Evet, her şey İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda başladı. O zamanlar Avrupalı ​​otomobil üreticileri yeniden araç üretmeye başlamışlardı, ancak renk gerçekten radarlarında değildi. Ama sonra Amerika’daki General Motor CEO’su Renault’un ilk Grup Başkanı Pierre Lefaucheux’u ziyarete geldi ve tedarik hatlarının oldukça sıkıcı göründüğüne dikkat çekti – özellikle de zamanın popüler Amerikan arabalarına kıyasla. ABD’de yollar pembe, yeşil, mavi ve sarı tonlarında araçlarla kaplıydı.

Daha sonra; Renault serisini sıkıcı olarak nitelendiren saygın dekoratör Paule Marrot, Renault’a bir mektup yazdı. Renault Başkanı Lefaucheux 1953’te Marrot’u renk danışmanı olarak işe aldı – Renault Grubu‘nun maaş bordrosunda yeni bir sekme açılmıştı. Bu, markanın renkli geleceğinin başlangıcıydı ve işler ancak oradan gelişti.

BİLİYOR MUSUN? Renault kırmızısı “Alev Kırmızısı”, turuncusu “Atacama Turuncusu” ve mavisi “Seladon Mavisi” olarak bilinir.

İlginç şeyler, değil mi? Renault markası ve bir çok başka marka için yedek parça çözümleri üreten İlke Otomotiv’i daha fazla haber için takip edebilirsiniz. Tasarım ilhamı ve marka estetiği ile ilgili haberler geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Daha Fazla

Dikkat Edilmesi Gereken Beş Motor Gürültüsü

Bazen aracımız tuhaf sesler çıkarabilir ve bu seslerin neden kaynaklandığı tespit etmek, sizinle aracınız arasında bir tercüman olarak hareket etmek İlke Otomotiv olarak bizim görevimizdir. Bazı sesler gerçekten sorun çıkarabilir ve bu beş motor sesinden herhangi birini duyarsanız İlke Otomotiv’deki uzmanlarımızla iletişime geçmekten çekinmeyin:

***

Rahatsız edici fren sesi

Birçoğumuz aracımızı kullanırken bazen frene bastığımızda rahatsız edici gıcırtı, sürtünme veya gıcırdama sesi duyarız. Bu seslerden herhangi birini duyarsanız, frenlerinizde bir sorun olma olasılığı vardır. Frenleriniz pratikte güvenlikle eş anlamlı olduğundan, kalifiye profesyonellerden oluşan bir ekiple iletişim kurmak için zaman kaybetmeyin. İlke Otomotiv’de güvenliğiniz her zaman önce gelir.

Şiddetli bir gürültü sesi

Bazen de aracınız hareket halindeyken, büyük bir gürültü duymaya başlarsınız. Büyük bir gürültü, parçalanan bir lastik, frenleme sorunları veya bozuk bir CV aksı gibi çok sayıda sorunu gösterebilir.

Dumanlı se

Kimi zaman da beraberinde dumanın eşlik ettiği ve motorunuzdan kaynaklanan tıslama veya cızırtı sesi duyarız. Bu ses, muhtemelen motorunuzda kaynayan egzoz parçalarına sızan motor sıvılarından kaynaklanmaktadır.

Bir tıkırtı duydum sanki

Bazı zamanlar da aracımızla hız yaptığımızda bir tıkırtı sesi duyarız. Bu sesi duymanız, kemer gerdiricilerinde bir sorun olduğunun işaretidir veya bu ses motorunuzdaki başka bir sorunu işaret edebileceğinden aracınızın hemen ilgilenilmesi gerekir.

Ve nihayetinde motor bölmenizin altından bir türlü kesilmeyen tıkırtılar duyuyorsanız mutlaka İlke Otomotiv ekibine başvurun, en kısa sürede durumu çözüme kavuşturalım.

Güvenliğiniz bizim için her şey demek olduğundan, yukarıda sıralanan seslerden herhangi birini duyarsanız İlke Otomotiv ile iletişime geçmek için beklemeyin. Teknisyenlerimiz, bu seslerin altında yatan nedeni belirlemek ve sizin, aracınız ve bütçeniz için en uygun hareket tarzına karar vermek üzere eğitilmiştir. Yardım etmek için buradayız. Sizleri hemen İlke Otomotiv olarak Akşemseddin Mh. Fatih Oto San. Sit. C-7 Blok No:32  Esenyurt / İSTANBUL adresinde bekliyor olacağız.

***

İlke Otomotiv iştiraki olarak her marka aracınız için %100 uyumlu yedek parçaları uygun fiyatla www.parcabox.com adresinden alabilirsiniz.

Yedek parça ihtiyacınız için güvenilir ve tanınmış tedarikçilerden seçim yapın ve stressiz, güvenli ve konforlu bir sürüşün keyfini çıkarın.

Bu arada yine söylemeyi unutmayalım; aracınız için doğru yedek parçayı bulmakta sorun mu yaşıyorsunuz? parcabox.com’u ziyaret edin…veya İlke Otomotiv’i ziyaret edip yedek parça uzmanlarımızdan biriyle görüşün.

Daha Fazla

Sahte Araba Yedek Parçalarına Dikkat: İmitasyon Ürünü Nasıl Anlarız? | 2. Bölüm

Önceki yazı dizimizde gördüğümüz gibi, bir otomobil parçasının orijinalliğini belirlemenin kusursuz tek bir yolu yoktur. Bu nedenle yedek parça üreticileri bu yöntemlerden bir veya birkaçını aynı parçanın içine dâhil etmektedir. Bu nedenle, alacağınız yedek parçaya ait herhangi bir şüpheniz varsa, parçanın orijinalliğini doğrulamak için ana üreticiye ulaşabilirsiniz.

Sahte Yedek Parçaları Nasıl Tespit Edebiliriz?

Orijinal parçaların nasıl tanıyacağımızı bilmek iyi olsa da, sahte parçaların nasıl tespit edeceğimizi anlamak da aynı derecede önemlidir. İşte baktığınız parçanın gerçek olmadığına dair birkaç gösterge.

Fiyat Etiketi

Fiyat etiketinde gördüğümüz rakam gerçek olamayacak kadar ucuzsa, muhtemelen sahte bir yedek parçayla karşıyasınızdır. Bu, sahte bir parça satın aldığınızın ilk göstergesidir, bu nedenle gördüğünüz herhangi bir fiyatı her zaman başka bir yerde parçanın tam perakende fiyatıyla karşılaştırın.

Elbette, satıcı parçayı çok yüksek bir indirimle sunuyor olabilir. Ama basitçe söylemek gerekirse, yapılan indirim ne kadar imkânsız görünüyorsa, o kadar şüpheci olmalısınız.

Yedek Parçayı Satın Aldığınız Yer

Sadece satın almak istediğiniz araba parçalarına değil, bunları size sunan satıcıya da dikkat edin. Yedek parça satıcısı tanınmış, saygın, piyasada bilindik bir isim değilse, başka bir yere bakmak en iyisidir.

Özellikle internet teknolojilerinin ve sosyal medya platformlarının bu kadar geliştiği bu günlerde, aynı satıcıdan satın aldıkları parçalar hakkında başka birinin şikâyet edip etmediğini görmek için genellikle satıcılar hakkında internet üzerinden incelemelerde bulabilirsiniz.

Örneğin aradığınız yedek parça için uygun fiyatlı tüm ürünlere http://medyasekans.com/ilkeotoyedek/ adresinde ulaşırken site üzerinden kullanıcı yorumlarını okuyup müşteri memnuniyet derecesini kontrol edebilirsiniz.

Paketleme

Önceki yazımızda seri numarası, QR kodu, hologram  gibi şeyleri aramanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bunlar hakkında şüpheli olan herhangi bir şey, parçanın orijinal olmadığını gösterebilir.

Yine de, ambalaja baktığınızda göz önünde bulundurmanız gereken başka şeyler var. İçinde fazla koruma olmayan ucuz ambalaj, kutunun üzerine basılan kelimelerde yazım hataları; Bunların hepsi, içlerinde sahte yedek parçalar olabileceğinin işaretleridir.

Değiştirdiğiniz Parça

En önemlisi, yeni parçaları değiştirdiğiniz eski parçalarla karşılaştırın. İnce ayrıntılara da dikkat edin. Örneğin, bağlantılar, cıvatalar, vidalar ve elektrik konektörleri aynı mı görünüyor?

Evet, ince farklar güncellenmiş bir tasarımdan kaynaklanabilir veya belki iki parça farklı markalardan olabilir. Bununla birlikte, parça olması gerektiği gibi tam olarak uymuyorsa, bu, burada bir şeylerin doğru olmadığını işaret edebilirç

***

Bu arada yine söylemeyi unutmayalım; aracınız için doğru yedek parçayı bulmakta sorun mu yaşıyorsunuz? parcabox.com’u ziyaret edin…veya İlke Otomotiv’i ziyaret edip yedek parça uzmanlarımızdan biriyle görüşün.

İlke Otomotiv iştiraki olarak her marka aracınız için %100 uyumlu yedek parçaları uygun fiyatla www.parcabox.com adresinden alabilirsiniz.

Yedek parça ihtiyacınız için güvenilir ve tanınmış tedarikçilerden seçim yapın ve stressiz, güvenli ve konforlu bir sürüşün keyfini çıkarın.

Daha Fazla

Sahte Araba Yedek Parçalarına Dikkat: İmitasyon Ürünü Nasıl Anlarız? | 1. Bölüm

Yedek Parça Piyasasını iyi bilen otomobil kullanıcıları ve sektörde çalışanlar için imitasyon ürünlerle ilgili haberler yeni bir şey olmayabilir.  Ama yine de, sorunun tüm toplumun dikkatini çekecek ölçüde önemli olması ve sürücülerin özellikle merdiven altı ürünler diye de adlandırılabilecek ürünlerle ilgili neler olup bittiği konusunda bilinçlenmesi çok önemli bir konudur.

Kim ne derse desin, bu dolandırıcıların oyunlarına kanan bazı insanları gerçekten suçlayamayız. Ne de olsa, imitasyon ürünlerden bahsediyoruz, yani yüksek kaliteli ambalajından tutun da ve holografik çıkartmalar, barkodlara kadar, gerçek gibi görünmeleri tüketicinin işini gerçekten çok zorlaştırıyor. Ki buna piyasada yer alan bazı firmaların kötü niyetlerini de ekleyince en son suçlanması gereken kişi son tüketici oluyor.

Peki, imitasyon ürünleri diğerlerinden nasıl ayırt edebiliriz? İşte bu blog yazımızla  cevaplamak istediğimiz soru bu…İşte başlıyoruz. Satın aldığınız araba parçalarının orijinal olup olmadığını anlamanın birkaç yoluna bakalım.

Yedek Parçalarımın Orijinal Olduğunu Nasıl Anlarım?

İmitasyon parçaların nasıl tespit edileceğini tartışmadan önce, önce gerçek olanların nasıl olduğundan bahsedelim. Seri veya parti numaraları, hologramlar, QR kodları ve hatta bazı durumlarda bir RFID etiketi dâhil olmak üzere orijinal bir parçayı tanımlamanın birkaç yolu vardır.

Seri Numarası/Parti Numarası

Mutlaka ama mutlaka yedek parçaları satın alırken ürünlerin paketlendiği kutuya hızlıca bir göz atın. Genellikle, üzerlerinde seri numaraları ve/veya parti numaraları basılıdır. Orijinal parçalar, temel olarak üretici firmaların parçanın tüm geçmişini izlemesine olanak tanıyan bu numaralara sahip olacaktır.

Aynı seri numarasının bazı parçalar için parçanın üzerinde de görünebileceğini görebilirsiniz. Ekstra emin olmak için kutunun üzerindeki numarayla eşleştirin.

Hologram

Araba yedek parçalarının kutuları üzerinde büyük olasılıkla hologram çıkartmaları olacaktır. Üreticiler, tedarikçilerin, satıcıların ve müşterilerin parçanın orijinal olduğundan emin olabilmeleri için bunu ek bir önlem olarak kullanır. Birçok kişi bu hologramların taklit edilemeyeceğini düşünüyor ama bu tam olarak doğru sayılmaz.

Biliyoruz ki, kötü niyetli satıcıların hepsi aynı değil. Daha sofistike olanlardan bazıları, hologram etiketini taklit edebilir, bu yüzden ona daha yakından bakmak bazen hologram üzerindeki hataları görmenizi sağlayabilir. Silik olması, parlak olmaması gibi kimi özellikler hemen dikkatinizi çekecektir.

QR Kodları

Bu günlerde birçok üretici, parçalara veya ambalajlarına QR kodları da ekliyor. Bu kodlar ek bir koruma katmanıdır, çünkü akıllı telefonunuzu kullanarak bunları tarayabilir ve üretici ile orijinalliklerini doğrulayabilirsiniz.

RFID Elektronik Etiketler

İngilizce Radio Frequency Identification kelimelerinin baş harflerinden oluşan, hareketli veya sabit varlıkların kablosuz bir şekilde tanımlanması ve takip edilmesini sağlayan “Radyo Frekanslı Tanıma” teknolojisi olarak tanımlayabiliriz RFID’ı.

 RFID etiketleri daha az yaygındır, ancak yine de bunları bazı nitelikli ve maliyetli parçalarda bulabilirsiniz. Bu etiketler, üreticinin, aldığınız parçaların orijinal otomobil parçaları olup olmadığını taramasını ve doğrulamasını sağlar.

***

Gördüğünüz gibi, bir otomobil parçasının gerçekliğini belirlemenin kusursuz tek bir yolu yoktur. Bu nedenle üreticiler bu yöntemlerden bir veya birkaçını aynı parçaya dâhil etmektedir. Bu nedenle, herhangi bir şüpheniz varsa, parçanın orijinalliğini doğrulamak için ana üreticiye danışın.

İlke Otomotiv iştiraki olarak her marka aracınız için %100 uyumlu yedek parçaları uygun fiyatla www.parcabox.com adresinden alabilirsiniz.

Yedek parça ihtiyacınız için güvenilir ve tanınmış tedarikçilerden seçim yapın ve stressiz, güvenli ve konforlu bir sürüşün keyfini çıkarın.

Bu arada yine söylemeyi unutmayalım; aracınız için doğru yedek parçayı bulmakta sorun mu yaşıyorsunuz? parcabox.com’u ziyaret edin veya İlke Otomotiv’i ziyaret edip yedek parça uzmanlarımızdan biriyle görüşün.

Daha Fazla

Periyodik Bakım Aracınız İçin Neden Önemli? | 2. Bölüm

Yağınızın gerçekten ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiğini belirlemek için kullanma kılavuzuna bakın. Bu bilgiye aracınızın ait olduğu markanın internet sitesinde bir gezinti yaparak ulaşabilirsiniz. Aracınızın markasına, modeline, yılına, araç kullanım biçimine göre değişkenlik gösterse de, 10-15 bin km sonrasında yağ filtresiyle birlikte motor yağının değişimi önerilir. Ayrıca, filtreler ve diğer parçaların yanı sıra kullanılacak doğru yağ türünü de çok önemlidir.

  • Antifriz/Soğutucu, silecek sıvısı, hidrolik direksiyon, şanzıman yağı gibi sıvıların kontrolünü yapın.
  • Lastiklerinizi kontrol edin.
  • Filtreleri kontrol edin.

Motorunuzun hava filtresinin düzenli aralıklarla ve uygun koşullarda değiştirilmesi gerekiyor. Örneğin aracınızı nerede kullandığınız -şehirde mi, köyde mi, dağlık yollarda mı vb.-, hava filtresinin ne kadar kirlendiğini ve ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiğini etkileyecektir.

  • Akünüzü kontrol edin ve gerekiyorsa temizleyin.
  • Buji kontrolleri

Aşınmış veya hasarlı bujiler arızaya neden olabilir, bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmeleri ve değiştirilmeleri gerekir.
İlke Otomotiv’de Yaz Kampanyası Başlıyor! 30 Haziran 2021 tarihine kadar aracınız için Periyodik Bakım Setleri’nde indirim var. Üstelik online ödeme güvencesi ile Türkiye’nin her yerine kargo hizmeti verilmektedir.

– Hava Filtresi
– Yağ Filtresi
– Polen Filtresi
– Mazot Filtresi
– 5 Lt Motor Yağı

Bu kampanyanın detaylarına http://medyasekans.com/ilkeotoyedek/kampanya/ adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kendi başınıza yapabileceğiniz bazı şeyler elbette var, ancak her zaman bir profesyonelden yardım almakta fayda olduğunu söylemeliyiz.

Daha Fazla

Periyodik Bakım Aracınız İçin Neden Önemli? | 1. Bölüm

Bir araç sahibi olarak, yapmak zorunda olduğumuz en önemli görev aracımızın bakımdır. Düzenli bakım, düzenli doktor kontrolleri almaya benzer. Arabamızı sağlıklı tutarlar ve araba ustalarına küçük sorunları daha büyük sorunlar haline gelmeden yakalama şansı verirler. Periyodik bakım; yağ değişimi ayarlamalar, temizleme, test etme ve aşınmış parçaların değiştirilmesi gibi olası sorunları önleyen düzenli servisleri, incelemeleri ve onarımları içermektedir.

Genel olarak, iki tür otomobil sahibi vardır: Proaktif ve Reaktif. Reaktif sürücü, arıza, ışık veya gürültü olduğunda aracına bakım yapacaktır. Bazen bunların hepsi birden olur ya da bir çukura girdiğinizde, kaza yaptığınızda buna mecbur kalırsınız. Reaktif olmak, çoğu zaman anlaşılmasa da çok daha maliyetlidir. Proaktif sahipler ise, genellikle zamana veya kilometreye dayalı olarak periyodik bakım planlamaktadırlar.

Periyodik bakım için ne yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Böylece bir yandan aracınızın ömrünü uzatırken ve diğer yandan uzun vadede ortaya çıkabilecek önemli sorunları önleme açısından daha az maliyetli olmanızı sağlar. Bu yaklaşım sizi proaktif sürücü yapar.

Yapmanız gereken ilk şey, kullanıcı el kitabınızı-kullanma kılavuzunu gözden geçirmektir. Kullanıcı el kitabınız, size özel aracınız için önerilen hizmetleri ve bu hizmetlerin ne sıklıkta yapılması gerektiğini size vermek üzere tasarlanmıştır. Kullanıcı el kitabınızın bir kopyasına sahip değilseniz, genellikle otomotiv firmaları bunları kendi internet sitelerinde yayınlamaktadırlar.

Genelde periyodik bakım için artık standartlaşmış bir liste var herkesin kafasında. Dahası birçok otomotiv firması dönemsel kampanyalarla bu listedeki hizmeti uygun maliyetlerle yapmaktadır.

İlke Otomotiv’de Yaz Kampanyası Başlıyor! 30 Haziran 2021 tarihine kadar aracınız için Periyodik Bakım Setleri’nde indirim var. Üstelik online ödeme güvencesi ile Türkiye’nin her yerine kargo hizmeti verilmektedir.

– Hava Filtresi

– Yağ Filtresi

– Polen Filtresi

– Mazot Filtresi

– 5 Lt Motor Yağı

Bu kampanyanın detaylarına http://medyasekans.com/ilkeotoyedek/kampanya/ adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

“Kendi başınıza yapabileceğiniz bazı şeyler elbette var, ancak her zaman bir profesyonelden yardım almakta fayda olduğunu söylemeliyiz.”

Daha Fazla

Hava Filtresinin Otomobil Performansındaki Önemi

Araç sahiplerinin çoğu, hava filtrelerinin önemi hakkında fazla bir şey bilmiyor. Mesela hava filtresinin kesin işlevi nedir? Arabanın performansını nasıl etkiler? Hava filtresi ne zaman değiştirilmelidir? Bunların hepsi, bir kişinin arabasının sağlığına dikkat etmek için sorması gereken çok önemli sorulardır. Aracın performansı için hava filtreleri hayati önem taşır ve onu iyi durumda tutmanın ihmal edilmesi, aracınızın uzun ömründe aksamalara neden olabilir. Bu nedenle, hava filtrelerinin önemini ve aracınızın performansını nasıl etkileyebileceklerini bilmek çok önemlidir; işte size yardımcı olacak bazı temel göstergeler

Hava Filtresinin Ana İşlevi Nedir?

Bir arabanın hava filtresinin ana işlevi, yapraklar, böcekler, toz, kalıntılar ve diğer parçacıklar gibi büyük çöplerin motorun karmaşık sistemlerine girmemesini sağlamaktır. Öncelikle hava filtresi, bahar mevsiminde polenlerin vücutlarına girmesini önlemek için bazı kişilerin taktığı bir alerji maskesi gibidir. Benzer şekilde, araç hava filtreleri daha büyük maddelerin motor girişine girmesini engeller ve sadece saf havanın geçmesini kolaylaştırır.

Hava Filtresi ve Aracınızın Performansı

Motorun hava filtresinin, aracın diğer tüm çalışan parçalarında olduğu gibi belirli bir süre içinde değiştirilmesi gerekir. Filtre; işini yaparken büyük miktarda kalıntı, toz ve diğer tıkanıklıkları biriktirme eğilimindedir. Bunlar, otomobilin motorunun optimum seviyede çalışması için gereken hava akışını engelleyebilir. Örneğin, bir elektrikli süpürgenin torbası veya filtresi tamamen dolduğunda, motor %100 hava akışı sağlamadığı için o kadar verimli çalışmaz. Arabanızın hava filtresi de bununla aynıdır. Çoğu durumda, tıkanmış veya kirli bir hava filtresi, aracınızın kilometresini havası inmiş bir lastik kadar etkilemeyebilir; ancak, kesinlikle arabanızın motorunun gücünü azaltabilir. Aracınızı aynı durumda sürmeye devam etmeniz durumunda, sonunda aracınız çalışmaya başladığından diğer motor parçalarında felakete neden olabilir. Örneğin uygun olmayan hava/yakıt oranı nedeniyle motorun boğulmasına ve bazı durumlarda aşırı ısınmasına neden olabilir.

Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Araç uzmanlarının tavsiyelerine göre her 4500 kilometrede bir aracınızın hava filtresini değiştirmeniz gerekir. Bununla birlikte, herhangi bir parça değiştirme önerisinde olduğu gibi, aracınızın hava filtresini ne zaman değiştireceğiniz konusunda tam olarak bir tarih belirleyemezsiniz.

Aracınızın hava filtresinin performansı, aşağıdakileri içeren birçok faktöre bağlıdır:

  • Sürüş alışkanlıklarınız
  • Arabanızın markası ve modeli
  • Bölgenizdeki kirlilik ve duman seviyeleri
  • Bu nedenle, aracınızın hava filtresinin temiz olduğundan ve en iyi şekilde çalıştığından emin olmak için düzenli aralıklarla düzenli tam araç kontrolleri planlamak akıllıca olacaktır.

İlke Otomotiv’de ve iştiraki olan parcabox.com’da  Renault, Ford, Peugeot, Honda, Volkswagen, Subaru, Hyundai, Toyota ve Mitsubishi dahil olmak üzere tüm büyük otomobil markalarının tüm parçalarını sınırsız çeşitlilikte ve uygun fiyatla gönül rahatlığıyla temin edebilrsiniz.

Daha Fazla
X